Lustr - ozdoba interiéru

Dobám, kdy lustr sloužil výhradně k osvětlení místnosti a byl umístěn striktně v jejím středu již dávno odzvonilo. V dnešní době toto svítidlo nemá pouze praktickou úlohu osvítit co možná největší prostor, ale čím dál častěji plní i roli originálního a důvtipného interiérového doplňku. Pojďme se společně podívat jak vybrat ten pravý lustr právě pro Vás. 

                     56da9b4b6bb1c74245b3b5161f8a0e6243ba1bf1-zavesny-lustr-nad-jidelni-stul-ticon-globo-ticon-15266-5h 56242794f50e9b1b859ef00007690504404b54a7-600x600 trio-352710342-led-zavesny-lustr-aaron-1x80w-7000lm-3000-6000k-ip20-rgbw

Co to lustr vlastně je? Obecně lze říci že se jedná o stropní svítidlo, umístěné  v interiéru (příp. exteriéru), jehož úkolem je osvětlení a ozdobení prostoru, ve kterém se nachází. Dřívější podobu (tělo a ramena se světelnými zdroji) již dnes nemusíme striktně dodržovat a za lustr lze považovat mnoho typů svítidel nejrůznějších velikostí i tvarů. Při jeho výběru bychom tak měli zvážit následující kritéria:

  • velikost místnosti a lustru samotného,
  • umístění lustru, 
  • design, 
  • funkce.

Velikost místnosti hraje při výběru lustru primární roli. Obecně platí, že průměr svítidla by měl přibližně hodnota, která odpovídá 80% ze součtu výšky a šířky místnosti v m, vynásobených hodnotou 10 (např. je-li součet výšky a šířky 10m, pak 80% je 8m a po vynásobení 10 nám vyjde, že přibližný průměr svítidla by měl být kolem 80cm). Čím větší místnosti, tím větší lustr si tedy můžete dovolit. Třeba je brát v potaz i samotnou výšku místnosti. Při standartní výšce, která činí 260cm je vhodné lustr zavěsit do výšky mezi 200-220cm. Při stropech vyšších je vhodné na každých dalších 10cm výšky místnosti zvednout lustr o 5cm. Nelze zapomenout ani na výšku osob, které se v místnosti budou vyskytovat, a to proto, aby jim visící lustr nezpůsobil případná poranění či jim při pohybu v místnosti nepřekážel. Ukazatelem v tomto případě může být např. výška futer či obložek u dveří. 

Dalším kritériem při výběru je zamýšlené umístění svítidla. Dnes již neplatí, že lustr musí být striktně zavěšen uprostřed místnosti. Naopak, k čím více činnostem a potřebám místnost slouží, tím více typů osvětlení je v ní vhodné instalovat. Místnost se rázem stane flexibilnější a bude příhodně rozdělena na dílčí zóny. V případě, že se rozhodnete lustr přeci jen umístit do středu stropu, zvolte k němu do místnosti vhodné doplňkové osvětlení (nástěnná, bodová, stojací či stolní světla). Mezi klasická místa, kam se lustry věší, patří např. strop nad jídelním stolem (alespoň 80cm nad deskou stolu), nad konferenčními či odkládacími stolky u sedaček (z důvodu bezpečnosti ne přímo nad pohovku), nad pracovní desky či ostrůvky v kuchyni. 

Pravděpodobně první kritérium, které zákazník řeší je design svítidla. Spadá do něj značné množství podkritérií jako např. tvar, materiál, příp. počet ramen (a světelných zdrojů), zda se jedná o svítidlo žárovkové či LED. Kreativitě se meze nekladou, a tak je dnes již možné vybírat z mnoha produktů od nejrůznějších výrobců. Často využívané materiály jsou např. sklo, plast, kov, dřevo, bambus, ratan, látka atd. Stejně jako je tomu v jiných odvětvích, i svítidla podléhají módním vlnám, avšak spíše než na nejnovější módní trendy je vhodné myslet na nadčasovost a celkový koncept interiéru, do kterého svítidlo přijde. Aktuálně se velké oblibě těší svítidla industriálního či skandinávského typu a také svítidla s výraznými a originálními světelnými zdroji

V neposlední řadě je třeba myslet na požadované funkce, které chceme, aby svítidlo mělo. Mezi funkce, které je vhodné brát v potaz je barva světla, stmívatelnost, možnost dálkového ovládání, časovač, RGB spektrum a jiné.

Ideální je vyzkoušet správnou barevnou teplotu (či teplotu chromatičnosti) v konkrétní místnosti ještě předtím, že do ní svítidlo trvale umístíte. Velmi totiž ovlivňuje vzhled místnosti a také vnímání barev. Výběr teploty závisí na účelu, za kterým budete svítidla pořizovat. 

  • Teplota 2700-3500K je teple bílá či nažloutlá, blízce připomíná klasickou wolframovou žárovku. Její výhodou je, že působí hřejivě a vytváří pohodovou, přátelskou a klidnou atmosféru. Je vhodná do místností jako jsou obývací pokoje, dětské pokoje či ložnice. 
  • Teplota 4000-5000K je neutrálně bílá, připomíná denní světlo. Jedná se o základní osvětlení obytných prostor. Její výhodou je, že minimálně zkresluje barevné vnímání a navozuje dojem přirozeného světla z venčí, což se může hodit např. během delších zimních večerů. Vhodná do kuchyně, obývacího pokoje, chodeb atd. 
  • Teplota 6000K a více je studeně bílá, působí až lehce do modra. Je vhodná do pracoven a kanceláří, protože podporuje soustředění a zvyšuje produktivitu. 
  • 8055-1809565374

Stmívatelnost svítidla umožňuje snadno ovládat světelný tok (či svítivost) v lumenech, který produkt vyzařuje do místnosti. Příliš jasný svit v místnosti může zbytečně oslňovat, naopak nedostatečné osvětlení může být nevhodné pro mnohé činnosti (např. čtení). Stmívatelností lze docílit právě takového svitu, který bude dostatečný pro jakoukoliv činnost. Stmívání lze často ovládat prostřednictvím dálkového ovladače, stejně jako další funkce (např. volba RGB spektra aj.) Výhodným se jeví i časovač, díky kterému lze nastavit dobu, po kterou bude svítidlo svítit a následně zhasne. SMART svítidla lze v dnešní době již také pohodlně ovládat prostřednictvím aplikace z Vašeho chytrého zařízení (telefonu, tabletu atd.). 

Závěrem lze říci, že výběr vhodného lustru do Vašeho interiéru jistě není záležitostí pár minut. Vhodnou volbou však dokážete velmi efektně pozvednout váš interiérový design - proto doporučujeme závěsné lustry vybírat až poté, co budete mít zařízen zbytek místnosti. Budete tak mít jistotu, že zvolíte vhodné svítidlo s ohledem na ostatní vybavení a styl místnosti, a vytvoříte tak ze svého domova zase o stupínek příjemnější místo k žití.